Taksim Perde Modelleri

Taksim Perde Modelleri

Taksim Perde Modelleri

     Taksim perde mekanizmalı bir perdedir. Perdenin, en üst kısımda bulunan borunun etrafına sarılarak mekanizmayla aşağı yukarı çekilmesiyle meydana gelir. Mekanizmayı aşağı, yukarı indirmeye yarayan bir zincir bulunur. Bu sayede perde açılıp kapanır. Mekanizmalı perdelerin kullanım kolaylığı bu şekilde sağlanır.

      Kullanım yeri olarak taksim perdeler ilk olarak ofislerde ve iş yerlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonralarda şık ve sade oluşu nedeniyle evlerde kullanılmaya başlamıştır. Günümüzde güneşliklerin yerine taksim perde daha sık kullanılmaya başlanmıştır. Taksim perdelerin kullanışı hem kalabalık görüntüyü azaltmış hem de kullanılan tül perdenin görüntüsünü bozmadan kullanılmasını getirmiştir.

Taksim perdelerin kumaş seçenekleri

     Taksim perde ne çok kalın ne de çok ince kumaştan yapılmalıdır. Taksim perde için kullanılması gereken ideal bir kalınlık olmalıdır. Aksi halde perde kalın olursa kolay katlanmayacak ve pot duracaktır. Aynı şekilde fazla ince olursa perde çok salaş duracağından hoş bir görüntü olmayacaktır. Taksim perde yapılabilen birden fazla kumaş çeşidi bulunur. Bunlar;

·         Opak kumaş

·         Black out kumaş

·         Tül

·         Sun screen

Tarzı kumaşlardır.

      Bu kumaş modellerine ek olarak desenli, renkli, ya da kendinden desenli kumaşlar kullanılabilir. Bu kumaşlarda taksim perdeleri piyasada bulmak oldukça kolaydır. İlk çıktığı zamanlarda çok fazla çeşidinin bulunmamasına rağmen son zamanlarda taksim perdeler için birçok kumaş çeşidi vardır. Kumaş seçimi kullanılacak mekâna göre belirlenir. Bu kumaşın kullanılacak olan mekânı boğmaması gerekir. Bu dekorasyonda yanlışlara yol açacaktır. Sade mekânlarda desenli ve renkli taksimlar kullanılabilirken, hareketli mekânlarda sade kumaşlardan taksim kullanmak doğru bir tercih olacaktır.

Taksim perde modelleri

     Taksim perdeler hem tül hem de güneşlik işini aynı anda gördüğü, temizliği ve montelenmesi daha kolay olduğu için son 5- 6 senedir sıklıkla kullanılmaktadır. Günümüzde taksim perde modelleri oldukça çeşitlilik göstermektedir. Kumaşı farklılık gösterdiği gibi mekanizması da farklılık gösterebilir.

      Taksim perdelerin kullanım alanları çıktığı günden bu güne değişiklik göstermiştir. Önceleri ofis tarzı yerlerde kullanılırken şimdilerle evin her köşesinde sıklıkla kullanılmaktadır. Hem perde hem de güneşlik görüntüsünü sevmeyenler ve dekorasyonda sadelikten yana olanlar evlerinin her köşesinde taksim perdelere yer vermiştir.

      Bir ürün ilk çıktığı zamanlar pahalı olsa da zamanla fiyatında düşmeler görülür. Bunun sebebi bu ürünün daha çok ulaşılabilir olmasıdır. Aynı şekilde taksim perde fiyatları da ilk zamanlarda oldukça yüksekken sıklıkla kullanılması ve her yerde bulunmasından dolayı şimdilerde daha uygun fiyatlara satılmaktadır.

Date 20 Kasım 2020
Categories taksim perde